WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 19 lipca 2018 r.
Strong Europe Tank Challenge
09.05.2016

Na terenie amerykańskiego ośrodka szkoleniowego Grafenwoehr w Niemczech czołgiści z sześciu krajów NATO rozpoczęli rywalizację o miano najlepszego plutonu czołgów. Polskę reprezentują żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

Podczas pięciodniowych zawodów, trwających od 9 do 13 maja br. rywalizować będą plutony czołgów z Polski, Dani, Niemiec, Włoch, Słowenii oraz USA. Polscy czołgiści używający Leopardów 2A5, zmierzą się z duńską odmianą Leoparda 2A5, niemieckimi Leopardami 2A6, włoskimi czołgami Ariete, amerykańskimi Abramsami, jak również słoweńskimi T-84. 

 

- Celem zawodów „Strong Europe Tank Challenge” jest współzawodnictwo między plutonami czołgów z różnych krajów. Rywalizujący żołnierze będą wykonywali szeroką gamę zadań, które sprawdzą ich umiejętności, ale równocześnie będą mieli oni okazję do lepszego poznania się. – mówił kapitan Mike Cooksie, jeden z organizatorów zawodów.

 

Podczas zawodów czołgiści zostaną poddani sprawdzianom z zakresu działania w rejonie skażonym, postępowania w wypadku wykrycia IED, udzielania pierwszej pomocy oraz rozpoznania i identyfikacji pojazdów. Ponadto żołnierze będą wykonywali także strzelania z broni osobistej oraz zmierzą się z torem przeszkód. Jednakże najważniejszymi sprawdzianami będą strzelania z czołgów, gdzie plutony będą wykonywały zadania ogniowe w działaniach ofensywnych oraz defensywnych.- Przed nami poważne wyzwanie, takie międzynarodowe zawody czołgistów państw NATO są realizowane po raz pierwszy. Ale jesteśmy gotowi, a naszym celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników. – mówił porucznik Emil Kamiński, dowódca biorącego w zawodach plutonu.


Tekst i zdjęcia: chor. Rafał Mniedło