WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
Coraz bliżej półmetka
14.04.2017

Pałeczka VII. Sztafety Pamięci gen. broni T. Buka żwawo zmierza do Żagania. Biegacze odwiedzili już Zelów, Szadek, Wartę i Przygodzice. Zanim dotrą do Żagania, jeszcze w kilku miejscowościach będą opowiadać o generale Buku.

Drugiego dnia w Zelowie gościli w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza, gdzie odbyła się uroczystość pt. „Można zachować człowieczeństwo w obliczu najtrudniejszych nawet wyzwań - przemocy, nienawiści i totalitaryzmu”. W trakcie uroczystości starszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski przedstawił życiorys generała Buka, wspominając również o idei sztafety jego pamięci. Ostatnim elementem spotkania było podsumowanie konkursu plastycznego, pt. „Sztafeta wspólnych serc”. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe.


Start do kolejnego dnia biegu, w kierunku miasta Szadek, odbył się nietypowo. "Ruszyliśmy z budynku szkolnego przy gromkim dopingu, wymachujących biało -czerwonymi chorągiewkami, najmłodszych uczniów klas 1-3. - powiedział st. chor. szt. Mirosław Stachowski, żołnierz dowództwa Czarnej Dywizji. Na mecie w Szadku, przed Zespołem Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej powitała ich ok. 200 osobowa grupa uczniów i pedagogów. - Flagi, transparenty oraz setki balonów zrobiły na nas niesamowite wrażenie. – dodał st. chor. szt. Stachowski.


Niespodziankę sprawił wszystkim syn generała Buka, Mariusz, który pojawił się na lekcji historii, specjalnie zorganizowanej z okazji sztafety. Trzeciego dnia biegacze dotarli do miejscowości Warta. Uczniowie tamtejszej szkoły gimnazjalnej przedstawili program o tematyce historyczno-patriotycznej. Tradycyjnie akademia zakończyła się wyróżnieniem laureatów konkursu plastycznego, w którym uczestniczyła, jak dotąd rekordowa ilość uczestników. Czwartkowy start do kolejnego etapu zaplanowano na placu przed Urzędem Miasta. Po pokonaniu 68 km i dotarciu do Przygodzic udali się pod pomnik upamiętniający poległych, biorących udział w powstaniu wielkopolskim, by oddać im hołd.


Ze względu na to, iż uczniowie mają już wolne, nie zaplanowano żadnego spotkania w szkołach. Niestrudzeni biegacze „VII. Sztafety Pamięci gen. broni T. Buka” również udają się na przerwę świąteczną i zasłużony odpoczynek w gronie najbliższych. Na trasę powrócą wczesnym rankiem 18 kwietnia.


Tekst: kpt. Rafał Nowak, st. chor. Daniel Sienkiewicz
Foto: st. chor. szt. Wojciech Ziółkowski, st. chor. Daniel Sienkiewicz