WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
Jak się spakować i bezpiecznie dojechać
16.06.2017

Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej przeszli kolejne szkolenie z zakresu załadunku pojazdów gąsienicowych na transport kolejowy.Cykliczne szkolenie przeprowadzono w formie praktycznego pokazu. Grupę załadowczą wydzielono z 4 kompanii czołgów 1 Brabanckiego batalionu czołgów a załadunek odbywał się na rampie kolejowej na terenie Brygady.
 

- Podstawą podczas wykonywania manewrów na rampie i podczas załadunku jest bardzo dobra znajomość znaków rozpoznawczych i zachowanie odpowiedniej odległości oraz procedur przy wprowadzaniu pojazdu na platformę. Wszystko musi być co do milimetra i pod linijkę, i to dosłownie, bo po wprowadzeniu sprzętu na wagony transportowe dowódca grupy załadowczej, sprawdza miarką skrajne odległości. Musi być zachowana idealna symetria.
– mówi główny wprowadzający st. szer. Paweł Magiera.


Żołnierze doskonalili wiedzę nie tylko na temat załadunku pojazdów gąsienicowych na platformy kolejowe ale przećwiczono też m.in. zasady mocowania sprzętu.


- Z grupy załadowczej wydziela się żołnierzy odpowiedzialnych za zabezpieczenie sprzętu specjalnymi pasami załadunkowymi oraz łańcuchami. Warto zaznaczyć, że zabezpieczenia są dobierane w zależności od sprzętu jaki jest aktualnie ładowany. – mówi dowódca grupy załadowczej szer. Kamil Lechowicz.


W szkoleniu udział wzięli żołnierze 34BKPanc oraz przebywający aktualnie w Brygadzie na praktykach podchorążowie z Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Tekst i zdjęcia: ppor. Magdalena Czekatowska