WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.
HAFFEXPRESS-17 rozwija się w expresowym tempie…
11.07.2017

Żołnierze 1 Brabanckiego batalionu czołgów z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, biorą udział w polsko-niemieckim ćwiczeniu sztabowym pk. HAFFEXPRESS-17.

Brabantczycy przebywający od poniedziałku 3 lipca do 14 lipca w niemieckim Wildflecken realizują procedury pozwalające na zgranie polsko-niemieckich pododdziałów. Ostatnie spotkanie dowództwa i sztabu 1 Brabanckiego batalionu czołgów w ramach współpracy polsko-niemieckiej CROSS-ATTACHMENT, które odbyło się dwa tygodnie temu w 41 Brygadzie Grenadierów było jedynie wstępem i przygotowaniem do właściwego ćwiczenia, w którym aktualnie uczestniczą Polacy.


Podczas jednego z briefingów, dowódca 41 Brygady Grenadierów gen. bryg. Oliver Kohl mówił jak ważny i cenny jest udział polskich żołnierzy w tym przedsięwzięciu. Podkreślił również świetne przygotowanie i duże zaangażowanie Brabantczyków w polsko-niemiecką współpracę: „Szczególnie chciałbym powitać naszych polskich kolegów z 34 Brygady. Wasz udział i duże zaangażowanie w to ćwiczenie to milowy krok w polsko-niemieckiej współpracy w ramach CROSS-ATTACHMENT. Jest to dla nas aktualnie najważniejsze przedsięwzięcie w ramach współpracy międzynarodowej. Należy przypomnieć, że HAFFEXPRESS-17 to nie jest nowy pomysł, droga do realizacji tego przedsięwzięcia była długa i wyboista jednakże to już za nami. Dziś stawiamy ostatni, ale nie omieszkam przypomnieć, że najważniejszy krok w tym ćwiczeniu, jakim jest zgranie i współpraca z polskim batalionem. Jestem pewien, że wasze szczególne umiejętności wniosą pozytywny wkład w nasze ćwiczenie.”


Szef polskiej grupy operacyjnej mjr Bartosz Fedorowicz podkreśla, że jednym z głównych celów ćwiczenia jest wypracowanie wspólnych procedur działania w sytuacjach działań bojowych w ramach inicjatywy CROSS-ATTACHMENT. “Obecność na ćwiczeniu umożliwia nam zebranie niezbędnej wiedzy oraz wiadomości do wypracowania wspólnych procedur i prowadzenia działań z 41 Brygadą oraz batalionami. Ta wiedza i doświadczenie, niewątpliwie zaprocentuje w ramach prowadzenia dalszej współpracy na szczeblu Brygad. Głównym celem dla jakiego tu jesteśmy, jest prawidłowe zgranie się podczas wspólnych ćwiczeń, poznanie zasad jakimi kierują się nasi sojusznicy podczas walki jak również skoordynowanie działań polskiego batalionu z niemiecką brygadą.”

Aktualnie już planuje się kolejne polsko-niemieckie treningi sztabowe jak i ćwiczenia z wojskami, co w dużej mierze pomaga w wymianie doświadczeń, wypracowywaniu wspólnych rozwiązań czy wzajemne poznanie procedur.

foto: 41 Brygada Grenadierów
tekst: ppor. Magdalena Czekatowska