WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.
74 rocznica ''Rzezi wołyńskiej''
13.07.2017

11 lipca br. dowódca Czarnej Dywizji w asyście kompanii honorowej z 34. Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczył w Żarach w uroczystych obchodach rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli.

Przyszli w nocy, do blisko 100 miejscowości – wszędzie tam gdzie mieszkali Polacy. Mieli jeden cel – wszyscy mają zginąć. Mordowali w najbardziej okrutny i bestialski sposób – dorosłych i dzieci, kobiety i mężczyzn, starych i młodych. Tak 11 lipca 1943 roku wyglądał pogrom Polaków zwany dziś „Krwawą Niedzielą”. Wczoraj na cmentarzu pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej kombatanci, mieszkańcy Żar, przedstawiciele władz oraz żołnierze z 34 BKPanc uczcili pamięć ofiar sprzed 74 lat.


W uroczystości w imieniu Dowódcy Generalnego udział wziął Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał brygady Stanisław Czosnek, który podkreślił jak ważna dla przyszłych pokoleń powinna być pamięć o minionych wydarzeniach. „Stajemy dziś przy Krzyżu Wołyński by po 74 latach od tragicznych wydarzeń przywołać pamięć o ofiarach tych okrutnych mordów. Trudno sobie wyobrazić, że tak bezwzględnego czynu może dokonać człowiek, a jednak dokonali tego ludzie, podżegani przez przywódców spod znaku UPA. Uwierzyli, że na krwi Polaków zbudują wolną Ukrainę. W tym miejscu należy podkreślić, że było wielu Ukraińców, którzy Polakom pomagali a za te pomoc również ginęli. Niech pamięć o polskich i ukraińskich ofiarach tych okrutnych wydarzeń stanowi fundament wybaczenia i pojednania między naszymi narodami.”

     

Po odczytaniu Apelu Pamięci, kompania honorowa pod dowództwem ppor. Tomasza Bory wykonała salwę honorową na cześć bestialsko pomordowanych Polaków. Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów pod krzyżem przez przedstawicieli władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz zaproszone delegacje.

  

***

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z prawie 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.