WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 19 lipca 2018 r.
Święto pancernej brygady
07.08.2017

Piątek, 4 sierpnia 2017 roku, to kolejny dzień uroczystych obchodów Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc). Tym razem żołnierze spędzili czas z zaproszonymi gośćmi na placu garnizonowym.

Święto brygady przypada 8 sierpnia, w rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej i jej udziału w bitwie pod Falaise. Jednak żołnierze świętoszowskiej brygady wraz ze swoimi najbliższymi oraz licznie przybyłymi zaproszonymi gośćmi świętowali już teraz. Dzień był pełen wrażeń, każdy z przybyłych odnalazł w nim coś dla siebie.


Punktualnie o godzinie dziesiątej rano, dowódca uroczystości pułkownik Zbigniew Śliżewski złożył meldunek dowódcy 10PKPanc pułkownikowi Dariuszowi Parylakowi o gotowości brygady do rozpoczęcia uroczystego apelu. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, głos zabrał dowódca świętoszowskiej jednostki: - Dzisiejszy dzień jest dniem, na który każdy żołnierz naszej brygady czekał dokładnie rok. Jest to dzień szczególny, w którym wszyscy sobie dziękujemy za współpracę, wzajemną pomoc oraz wzorowe wykonywanie postawionych zadań. Jest to także czas, w którym możemy się pochwalić naszymi osiągnięciami. Szanowni Państwo, 10BKPanc jest specyficzną jednostką ,która w codziennym trudzie zawsze utrzymuje wysoki poziom. W tym szczególnym dniu pragnę podziękować wszystkim żołnierzom za trud i wysiłek, jaki wkładają w swoją służbę. Wszystko co robicie wymaga ogromnego wysiłku, nieustannego szkolenia i ciągłych treningów. Jednak efekty są zauważalne na każdym kroku. Żołnierze wszystkich specjalności muszą ze sobą współpracować, aby wspólnie osiągnąć zakładany cel. Mogę z dumą powiedzieć, że moje oczekiwania, wszyscy stojący przede mną żołnierze spełniają. Cieszy mnie to ogromnie i jednocześnie daje chęci do dalszego działania. Jeszcze raz dziękuję za bardzo dobrą i wzorową służbę. Dziękuję także wszystkim, którzy wspierają 10BKPanc, za ich codzienną pomoc i wsparcie.


Podczas uroczystego apelu zostały odczytane mianowania żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe. Ponadto pancerniacy ze świętoszowskiej jednostki otrzymali szereg wyróżnień i odznaczeń, wśród których znalazły się medale resortowe. Ponadto pracownikom resortu obrony narodowej świętoszowskiej brygady zostały wręczone dyplomy uznania. Honorową odznakę pamiątkową 10BKPanc otrzymały też osoby, które nie są żołnierzami pancernej brygady, jednak swoją postawą i zaangażowaniem wspierają funkcjonowanie 10BKPanc. Uroczystości na placu zakończyła defilada pododdziałów oraz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu świętoszowskiej jednostki.


Zarówno w pokazie statycznym, jak i dynamicznym swoje pojazdy zaprezentowali także żołnierze amerykańscy, którzy stacjonują w Świętoszowie. Wcześniej żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej wykonali pokaz musztry paradnej. Długie i liczne treningi nie poszły na marne, ponieważ wystąpienie było niezwykle udane. Dla wielu przybyłych gości była to nowość, która wzbudziła niemałe zainteresowanie.


O godzinie trzynastej rozpoczął się festyn rodzinno – militarny, na którym również nie zabrakło atrakcji. Pokazy statyczne sprzętu, występy licznych zespołów muzycznych oraz grupy rekonstrukcyjnej, to tylko kilka z elementów, które umilały czas zgromadzonym na placu garnizonowym.


Istotnym wydarzeniem tego dnia był niewątpliwie mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy drużyną żołnierzy z 10BKPanc, a drużyną żołnierzy amerykańskich. Na co dzień żołnierze szkolą się wspólnie na obiektach poligonowych, gdzie razem wykonują postawione zadania. Tym razem rywalizowali ze sobą na murawie świętoszowskiego stadionu. Wynik nie jest w tym przypadku istotny, ponieważ chodziło o dobrą zabawę i wzajemną integrację.


Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak, kpt. Katarzyna Sawicka