WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 19 lipca 2018 r.
Cztery Szczyty Czterech Bohaterów
09.08.2017

W tym tygodniu 17 żołnierzy z Wielkopolskiej Brygady uczciło pamięć kolegów poległych podczas działań poza granicami państwa zdobywając 4 tatrzańskie szczyty.

„Czcimy naszych poległych kolegów – żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zapalając znicze na najwyższych szczytach Tatr, oddajemy im hołd minutą ciszy” - ten cel przyświecał uczestnikom górskiej wyprawy. Marsz ku chwale bohaterów rozpoczął się w poniedziałkowy poranek 7 sierpnia, kiedy to grupa siedemnastu żołnierzy z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1bpzmot ZRz) zapaliła znicz pod pomnikiem poległych żołnierzy.


Kolejnym etapem wyprawy było wtorkowe zdobycie Rysów oraz uczczenie pamięci poległych żołnierzy minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza. „Kolejno zdobywane szczyty nie są dedykowane poszczególnym kolegom. Wysiłek związany ze zdobyciem każdego z nich jest poświęcony im czterem. To właśnie ilość zdobytych szczytów jest symboliczna. Cztery szczyty dla czterech bohaterów” wyjaśnia znaczenie zdobytych szczytów jeden z uczestników starszy szeregowy Michał Cieślak.


W środę delegacja Wielkopolskiej Brygady od godziny 05.30 rozpoczęła marsz po kolejne 3 szczyty. Giewont, Kopa Kondracka, Kasprowy Wierch, to miejsca gdzie oddano hołd żołnierzom, którzy złożyli największą ofiarę w służbie ojczyźnie, swoje życie. „Jest to druga wyprawa poświęcona naszym kolegom i myślę, że nie ostatnia. Na każdym ze szczytów turyści przyłączali się do naszej akcji i wraz z nami uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Dzięki takim marszom zapewniamy pamięć zasłużonym żołnierzom. Nie tylko w jednostce, ale również w sercach wszystkich Polaków. Przecież to właśnie dla Polski, dla Polaków pełnimy swoją służbę” opisuje znaczenie wyprawy inicjator przedsięwzięcia porucznik Michał Stefański.


W następnym roku kolejne szczyty do zdobycia ku chwale bohaterom. Do udziału w marszu zachęca dowódca 1 kompanii kapitan Przemysław Beczek „Dla każdego kto chce się przyłączyć do tej szczytnej akcji znajdzie się miejsce w naszych szeregach”. Cała wyprawa zakończy się w czwartek 10 sierpnia z chwilą powrotu górskiej kompanii do garnizonu Międzyrzecz.


Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: por. Michał Stefański