WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 19 lipca 2018 r.
Jesteśmy dumni
10.10.2017

Zawody Worthington Challenge 2017 skończyły się ponad tydzień temu. Czołgiści po męczących dwóch tygodniach pobytu w Kanadzie powrócili do Polski w niedzielę, 2 października 2017roku.

Zajęcie III miejsca w tak prestiżowych międzynarodowych zawodach jest ogromnym sukcesem świętoszowskich pancerniaków. Wszyscy żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) są dumni z reprezentantów, którzy na co dzień służą w pancernej brygadzie. W poniedziałek, 9 października 2017 roku, na porannym uroczystym apelu dowódca 10BKPanc pułkownik Dariusz Parylak podziękował czołgistom za osiągnięcie znakomitego wyniku. Otrzymali oni od dowódcy świętoszowskiej jednostki pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej oraz listy gratulacyjne.
 
 
Pułkownik Dariusz Parylak, tak podsumował zmagania swoich podwładnych – Dla niektórych trzecie miejsce może wydawać się nienajlepszym wynikiem, wzbudzać niedosyt. Ja jako dowódca jestem dumny z moich żołnierzy. Był to ich debiut, a wspięcie się na podium jest naprawdę dużym sukcesem. Czołgiści z 1 batalionu czołgów dostali szansę, którą wykorzystali. Od czegoś trzeba zacząć. Jestem przekonany, że w kolejnych latach sukcesy świętoszowskich żołnierzy będą jeszcze większe, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Na sukces złożyło się wiele czynników. Wyszkolenie, doświadczenie, posiadane umiejętności, a także wola walki, jaką zaprezentowali czołgiści. Warto przypomnieć, że część z żołnierzy startujących w zawodach w Kanadzie, w marcu bieżącego roku wchodziła w skład zwycięskiego plutonu podczas zawodów użyteczno – bojowych plutonów czołgów. Ten fakt potwierdza naprawdę wysoki poziom wyszkolenia. Udziały w zawodach pozwalają na zdobywanie doświadczenia, a współzawodnictwo jest doskonałą okazją do nabycia nowych umiejętności i podtrzymywania tych, które żołnierze posiadają.
 
 
We wtorek, 10 października 2017 roku, 10BKPanc odwiedził dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał brygady Stanisław Czosnek. W tym dniu spotkał się z uczestnikami zawodów w Kanadzie. Każdy z żołnierzy otrzymał od dowódcy dywizji pamiątkowy „coin”, który był wyrazem uznania za wiedzę, umiejętności oraz wolę walki, jaką wykazali się czołgiści.
 
 
Generał brygady Stanisław Czosnek zwrócił się do pancerniaków słowami - Po raz kolejny potwierdziliście, że żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej potrafią walczyć i osiągają sukcesy. Jadąc na zawody do Kanady nie do końca wiedzieliście co Was czeka. Byliście beniaminkiem wśród pozostałych załóg z różnych krajów. Z tym większą radością każdego dnia podczas zawodów obserwowałem Wasze wyniki, które były bardzo dobre. To trzecie miejsce na podium świadczy o tym, że byliście naprawdę dobrze przygotowani i świadomi swoich możliwości. Wielki szacunek za to, co udało się Wam osiągnąć. Pokazaliście, że żołnierz polski jest wart miana pancerniaka. Serdecznie dziękuję i proszę przyjąć wyrazy mojego szacunku za zadanie, które wykonaliście w Kanadzie oraz zadania, które realizujecie na co dzień podczas Waszej służby. Nic nie przychodzi z dnia na dzień. Jeśli przez cały rok nie przygotowujemy się właściwie to tego, do czego jesteśmy przeznaczeni, to nie możemy liczyć na sukcesy. Wy pokazaliście, że jesteście dobrze przygotowani. Reprezentowaliście całe Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, każdy Polak może być z Was dumny.
 
 
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak