WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 19 lipca 2018 r.
SOBÓL-17 nabiera tempa
11.10.2017

Hipotetyczny scenariusz ćwiczenia zakłada konflikt dwóch fikcyjnych państw, którego zarzewiem są roszczenia o tereny, gdzie niedawno odkryte zostały bogate złoża gazu łupkowego i ziemnego.

Działania zbrojne dwóch stron, to ogólne założenie scenariusza ćwiczenia dowódczo – sztabowego na mapach SOBÓL-17, prowadzonego przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania.
 
 
Kierownictwo ćwiczenia, które tworzą żołnierze dowództwa i sztabu brygady, podają ocenie zdolności ćwiczącego stanowiska dowodzenia (SD) w zakresie funkcjonowania i realizacji zadań w etatowych strukturach, z wykorzystywaniem środków dowodzenia i łączności.
 
 
Żołnierze mierzą się z szeregiem problemów taktycznych, w warunkach działań o wysokiej intensywności i nieustannie zmieniającej się sytuacji. Wypracowane rozwiązania pozwolą uszczegółowić procedury oraz doskonalić umiejętności w kierowaniu działaniami batalionu w walce. Swoją skuteczność realnie i planistycznie sprawdzają też elementy wsparcia bojowego i zabezpieczenia działań.
 
 
Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie dowództwa i sztabu 1. Brabanckiego batalionu czołgów (1bcz) pod kątem zdolności do realizacji zadań, zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Sprawdzeniu poddane zostanie także praktyczne rozwinięcie, funkcjonowanie oraz przemieszczenie SD 1bcz.
 
Tekst: kpt. Rafał Nowak
Foto: ppor. Magdalena Czekatowska