WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 21 października 2018 r.
„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…”
20.11.2017

W sobotę, 18 listopada 2017 roku, w Klubie Wojskowym, po zakończonym szkoleniu, odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy rezerwy 10 Grupy Zabezpieczenia Medycznego.

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pułkownikowi Dariuszowi Parylakowi, przez dowódcę batalionu logistycznego podpułkownika Adama Wasiljewa. Następnie z głośników wydobyły się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Zaśpiewanie Hymnu Państwowego przez rezerwistów i obecnych w Klubie Wojskowym żołnierzy sprawiło, że atmosfera stała się jeszcze bardziej podniosła. Dzień, w którym żołnierz wypowiada słowa przysięgi wojskowej powinien być dla niego jednym z najważniejszych dni. Tak właśnie było w tym przypadku. Każdy ze stojących w szeregu żołnierzy z dumą na twarzy powtarzał, wypowiadane przez dowódcę 10BKPanc słowa przysięgi.
 
 
Pułkownik Dariusz Parylak, zwrócił się do żołnierzy rezerwy 10 Grupy Zabezpieczenia Medycznego – Dzisiaj w świętoszowskim Klubie Wojskowym miał miejsce akt złożenia przysięgi wojskowej. Jest to podniosła i niezwykle ważna chwila dla każdego z Was. Jako dowódca cieszę się, że w strukturze mojej jednostki został powołany tak ważny organ, jak Grupa Zabezpieczenia Medycznego. Jest to zespół personelu medycznego, profesjonalnie przygotowanego do działania na polu walki. Od tej chwili jesteście żołnierzami rezerwy. Wypowiedziane słowa roty przysięgi na pewno były i będą jeszcze niejednokrotnie analizowane przez każdego z Was. Są to słowa, które zobowiązują. Warto więc po powrocie do domu oddać się chwili refleksji i jeszcze raz zastanowić się nad dzisiejszym wydarzeniem.
 
 
W imieniu żołnierzy rezerwy głos zabrała Edyta Babiarz – W imieniu wszystkich tu obecnych, którzy kilka minut temu wypowiedzieli tak ważne słowa, chciałam podziękować za zorganizowanie tej uroczystości. Dzisiaj staliśmy się pełnoprawnymi żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dla nas chwila szczególna, jesteśmy dumni, że możemy nosić mundur i służyć wiernie naszej Ojczyźnie. Zdajemy sobie sprawę, że bycie żołnierzem, to wielki obowiązek i poświęcenie, ale jestem przekonana, że wszyscy stojący tu dzisiaj w szeregu będziemy robić wszystko, aby sprostać wyzwaniu.
 
 
Dla ponad stu żołnierzy dzień 18 listopada 2017 roku będzie dniem, który na zawsze pozostanie w ich pamięci. Ratowanie życia ludzkiego to obowiązek personelu medycznego. Bycie żołnierzem, noszenie na mundurze barw narodowych to również obowiązek, o którym żołnierzom składającym dzisiaj przysięgę wojskową w obecności sztandaru 10BKPanc, nie wolno zapominać.
 
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka