WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Szkolenie ogniowe PKW RSM
11.01.2018

W środę, 11 stycznia, na Strzelnicy Piechoty w Wędrzynie pluton ochrony wydzielany z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do realizacji zadań w ramach VIII zmiany PKW RSM odbył pierwsze strzelania z broni strzeleckiej.

Pluton ochrony, który od drugiej polowy roku będzie realizował swoje zadania w Afganistanie prowadzi intensywne szkolenie bojowe zgrywający nowy pododdział. Trzon plutonu stanowią zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej. Zajęcia rozpoczęto od przystrzelania broni. Następnie przystąpiono do realizacji zadań ogniowych. „Celem dzisiejszych zajęć jest sprawdzenie umiejętności ogniowych żołnierzy zakwalifikowanych do plutonu ochrony wydzielanego w ramach VIII zmiany PKW RSM Afganistan. Główny nacisk skupiłem na strzelaniu po wysiłku, ponieważ jest to jedno z trudniejszych zadań ogniowych” - podkreślił dowódca plutonu ochrony porucznik Tomasz Cyga.
 
 
Wykonanie zadań strzeleckich nie było jedynym zadaniem na środowych zajęciach. Żołnierze szkolili się również z pracy na przydzielonej broni osobistej. „Szybkie i bezpieczne posługiwanie się bronią jest najważniejszym elementem decydującym o wykonaniu zadania ogniowego. Zadania jakie zostaną postawione plutonowi, przyjdzie nam realizować w rejonie misji. Takie umiejętności jak zmiana magazynka czy usuwanie awarii każdy z żołnierzy musi wykonywać automatycznie. Dlatego ważne jest aby efektywnie wykorzystać czas, który spędzimy na strzelnicach i obiektach poligonowych” – zaznaczył plutonowy Marcin Rolla.
 
 
Ponadto na pozostałych punktach nauczania żołnierze doskonalili umiejętności obsługi radiostacji plecakowej oraz wykorzystywania procedury MEDEVAC. W najbliższym czasie żołnierzy plutonu czeka kurs sere, a także udział w szkoleniach specjalistycznych oraz poligonowych.
 
Pluton ochrony formowany przez 17 WBZ w drugiej połowie lutego zostanie przekazany do 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc), gdzie będzie kontynuował szkolenie oraz zgrywanie z pozostałą częścią VIII zmiany PKW RSM.
 
Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec