WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Prawie jak żołnierze
12.01.2018

Uczniowie z Kamiennej Góry kolejny raz szkolili się razem z żołnierzami z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Tym razem doskonalili umiejętności zdobyte podczas wcześniejszych wizyt w pancernej brygadzie.

Młodzież klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kamiennej Góry szkolenia w świętoszowskiej jednostce odbywa raz w miesiącu. Ponadto w czerwcu czeka ich tygodniowe szkolenie na pasie taktycznym, gdzie będą mieli okazję zaprezentować wszystkie zdobyte do tej pory umiejętności. Każda z wizyt to doskonała okazja do nauczenia się podstaw tego, z czym spotkają się, jeśli po zakończeniu nauki zdecydują się na stałe założyć mundur. Czwartek, 11 stycznia, był dniem, kiedy żołnierze z plutonu rozpoznawczego 1 batalionu czołgów uczyli młodzież podstaw tak zwanej zielonej taktyki. Prowadzenie marszu ubezpieczonego, wychodzenie z zasadzki, zerwanie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem – to główne zagadnienia realizowane tego dnia. Ponadto był czas na przypomnienie tematyki związanej z prowadzeniem obserwacji i działaniem posterunku obserwacyjnego. Doświadczeni instruktorzy po raz kolejny, przez kilka godzin szkolili uczniów, których pasją jest wojsko.
 
 
„Zaangażowanie ze strony uczniów jest naprawdę bardzo duże. Zdobytą wiedzę starają się wykorzystać jak najlepiej podczas praktycznej realizacji omawianych zagadnień. Z każdą kolejną wizytą można zauważyć wyższy poziom posiadanych umiejętności. Ja i pozostali instruktorzy cieszymy się, że mamy możliwość szkolenia młodzieży, która być może po zakończeniu szkoły zdecyduje się założyć mundur i czarny beret i związać swoje życie z wojskiem. Wśród szkolonych już teraz widzę wielu potencjalnych kandydatów, którzy sprawdzili by się jako żołnierze zawodowi”. – powiedział jeden z instruktorów, kapral Dariusz Manowita.
 
 
Sami uczniowie na pytanie, czy nie jest im przykro, że ich koledzy i koleżanki z innych klas mogą teraz siedzieć w ciepłej klasie, podczas gdy oni biegają w deszczu i wykonują zadania, odpowiedzieli, że nie zamieniliby się z nimi. „To jest nasz świadomy wybór. Kilka lat temu zdecydowaliśmy się rozpocząć naukę w klasie mundurowej i teraz wiemy, że była to słuszna decyzja. To czego doświadczyliśmy i przeżyliśmy zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dzięki żołnierzom z 10 Brygady Kawalerii Pancernej możemy rozwijać swoją pasję. Praktyczne wykonywanie zadań znacznie różni się od tego z czym mamy do czynienia na co dzień w szkole. Dziękujemy, że mamy możliwość szkolić się z żołnierzami, którzy dla nas są wzorem do naśladowania”. – dodał jeden z uczniów, Patryk Jesionka.
 
 
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, podczas codziennej służby, oprócz wykonywania zadań wynikających z zakresu ich obowiązków, szkolą także uczniów klas mundurowych oraz organizacje proobronne. Pancerną brygadę wielokrotnie odwiedzają także podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Świętoszowscy żołnierze dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem, które starają się przekazywać tym, którzy z chęcią uczą się od nich posiadanych umiejętności. Być może w przyszłości zdecydują się oni zasilić szeregi pancernej brygady.
 
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak