WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Środa, 21 listopada 2018 r.
Profilaktyka patrolu rozminowania - szkolenie pirotechników Policji
09.02.2018

W dniach od 6 do 8 lutego br. patrol rozminowania 23 pułku artylerii z Bolesławca w ramach zajęć profilaktycznych z zakresu zagrożeń przed wybuchowymi pozostałościami wojennymi przeprowadził szkolenie dla funkcjonariuszy Policji.

W szkoleniu na temat „Rozpoznanie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) pochodzenia wojskowego” wzięli udział funkcjonariusze Policji z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego (NGRMP) Komend Powiatowych Policji z rejonu odpowiedzialności Patrolu Rozminowania (tj. Zgorzelca, Bolesławca, Lubania, Lwówka Śląskiego, Złotoryi, Kamiennej Góry), Komendy Miejskiej Policji z Jeleniej Góry oraz Pirotechników Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Wrocławia.


Szkolenie miało na celu poszerzenie wiedzy Pirotechników z zakresu typów niewybuchów, niewypałów oraz PWiN, podniesienie poziomu bezpieczeństwa społeczeństwa oraz funkcjonariuszy policji w przypadku znalezienia przedmiotów wybuchowych pochodzenia wojskowego oraz poprawę współpracy policji z patrolem rozminowania poprzez usprawnienie działań w usuwaniu i niszczeniu niewybuchów i niewypałów odnajdywanych w rejonie odpowiedzialności patrolu, tj. ośmiu powiatów województwa dolnośląskiego.


Ponadto podczas szkolenia pirotechnicy zostali zapoznani z zasadami działania patrolu rozminowania oraz specjalistycznym sprzętem saperskim patrolu wraz z pojazdami z pojemnikami przeciwwybuchowymi do transportu niewybuchów i niewypałów.

Wspólne szkolenie pozwoli usprawnić funkcjonowanie podsystemu oczyszczania terenu z niewybuchów i niewypałów w naszym regionie oraz na pewno poprawi bezpieczeństwo społeczeństwa.


Tekst: st. chor. sztab. Radosław Mazur, dowódca patrolu rozminowania
Zdjęcia: st. kpr. Arkadiusz Polewski