WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Środa, 21 listopada 2018 r.
Nie tylko na lądzie
13.02.2018

W minionym tygodniu żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pokazali, że szkolą się nie tylko w oparciu o obiekty brygady. Oprócz strzelnic, pasa taktycznego oraz symulatorów pancerniacy odwiedzają także basen.

Zajęcia w wodzie nie stanowiły dla żołnierzy problemu. Zarówno czołgiści, jak i zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej poradzili sobie z zagadnieniami, jakie przewidzieli dla nich instruktorzy podczas szkolenia na basenie.


Zajęcia rozpoczęły się oczywiście od trwającej kilkanaście minut rozgrzewki. Był to czas, aby przyzwyczaić wszystkie mięśnie do wysiłku, który już wkrótce miał czekać żołnierzy z 10BKPanc. Odpowiednie przygotowanie się do części głównej zajęć jest niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Wie o tym dobrze każdy żołnierz ze świętoszowskiej jednostki i dlatego wszyscy z zaangażowaniem wykonywali  nakazane ćwiczenia.Po części wstępnej zajęć nadszedł czas na część główną. W jej trakcie żołnierze realizowali szereg zagadnień. Doskonalili umiejętności pływania różnymi stylami, zaczynając odpływania kraulem, poprzez styl klasyczny, a kończąc na grzbietowym. Doświadczeni instruktorzy pokazywali i tłumaczyli szkolonym podstawowe zasady, które są niezbędne do nauki poprawnego pływania. Ponadto, podczas kilkudziesięciu minut w wodzie każdy z żołnierzy wykonywał szereg ćwiczeń z wykorzystaniem deski do pływania. Pływanie z użyciem samych rąk lub samych nóg, to jedne z wielu elementów, które były realizowane na zajęciach.


Nie obyło się także bez elementu rywalizacji. Pokonanie jak najdłuższego odcinka basenu pod wodą dla niektórych było nie lada wyzwaniem. Jedni radzili sobie lepiej, inni gorzej, jednak każdy starał się najbardziej jak tylko potrafił. Wyścigi w rzędach sprawiły, że w każdym z żołnierzy obudził się duch rywalizacji. Wygrana drużyna mogła chwilę odpocząć, podczas, gdy pozostali wykonywali szereg dodatkowych ćwiczeń, pokonując tym samym kolejne metry na basenie.


Po zakończeniu zajęć, każdy z czystym sumieniem mógł powiedzieć, że dał z siebie wszystko. Zmęczeni, ale zadowoleni żołnierze powrócili do jednostki, gdzie realizowali kolejne zadania.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak