WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Środa, 21 listopada 2018 r.
Szkolenie z załadunku za pancerniakami
14.02.2018

Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej przeszli kolejne szkolenie z zakresu załadunku pojazdów gąsienicowych i kołowych na transport kolejowy.

Cykliczne szkolenie zorganizowane przez brygadową sekcję S4 przeprowadzono w formie praktycznego pokazu.  Grupę załadowczą wydzielono z 1 kompanii czołgów 1 Brabanckiego batalionu czołgów a załadunek odbywał się na rampie kolejowej na terenie Brygady.


Na początku szef S4, mjr Dariusz Elak przedstawił żołnierzom teoretyczną część szkolenia oraz  warunki bezpieczeństwa jakie należy zachować w trakcie jego trwania.


„Co jest najważniejsze podczas wykonywania manewrów na rampie i podczas załadunku? Oczywiście perfekcyjna znajomość znaków rozpoznawczych i zachowanie odpowiedniej odległości oraz procedur przy wprowadzaniu pojazdu na platformę. Wszystko musi być co do milimetra i pod linijkę, i to dosłownie, bo po wprowadzeniu sprzętu na wagony transportowe sprawdzane są miarką skrajne odległości. Musi być zachowana idealna symetria”
. – mówi dowódca grupy załadowczej kpr. Krzysztof Twerd.Żołnierze doskonalili wiedzę nie tylko na temat załadunku pojazdów gąsienicowych i kołowych na kolejowe platformy ale przećwiczono też m.in. zasady mocowania sprzętu.


„Każdy podczas załadunku i zabezpieczania pojazdów  zna swoje miejsce i obowiązki. Z grupy załadowczej wydziela się żołnierzy odpowiedzialnych za  zabezpieczenie sprzętu specjalnymi pasami załadunkowymi oraz łańcuchami. Oczywiście zabezpieczenia są dobierane w zależności od sprzętu jaki aktualnie ładujemy”. – mówi komendant transportu por. Karol Żmuda z 1 kompanii czołgów.
 W szkoleniu udział wzięli wszyscy żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Tekst i foto: ppor. Magdalena Czekatowska