WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Artylerzyści na stanowiskach
08.03.2018

Żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej świętoszowskiej brygady już drugi tydzień szkolą się na świętoszowskim poligonie. Czas szkolenia poligonowego, to czas wytężonej pracy zarówno fizycznej,

jak i umysłowej dla ponad stu pięćdziesięciu żołnierzy z tego pododdziału.

Zajęcia dzienne i nocne, wszystkie przedsięwzięcia realizowane przez artylerzystów zaplanowane były dużo wcześniej. Teraz żołnierze realizują zajęcia programowe między innymi z taktyki, strzelania i kierowania ogniem oraz pracy bojowej na sprzęcie. Wykonywali także rzut granatem bojowym oraz wysadzanie na Ośrodku Szkolenia Inżynieryjno – Saperskiego.


Do tej pory na świętoszowskim poligonie realizowany był między innymi trening kierowania ogniem na środkach łączności przez baterie artylerii samobieżnej. Organizacja tego typu zajęć pozwala na doskonalenie posiadanych umiejętności. Poza tym w minionym tygodniu 3 bateria artylerii samobieżnej prowadziła strzelanie w ramach zajęć ze strzelania i kierowania ogniem. Dowódca baterii, porucznik Mariusz Dziedzic, prowadził trening indywidulanych umiejętności ze swoimi dowódcami plutonów. Sprawdzał on swoich podwładnych z prawidłowej realizacji przedsięwzięć strzelania i kierowania ogniem.


Dowódca baterii, porucznik Mariusz Dziedzic, tak w skrócie opisał najważniejsze zajęcia zrealizowane w pierwszym tygodniu spędzonym na poligonie. „Na zajęciach, Goździki (122 mm samobieżna haubica 2S1 "Goździk") zajęły główny rejon stanowisk ogniowych, z którego zrealizowaliśmy zadanie wsparcia ogniowego. Dowódca plutonu został sprawdzony z umiejętności prowadzenia ognia. Żołnierze za wykonane zadanie uzyskali oceny bardzo dobre, co potwierdza poziom ich umiejętności. Jako dowódca jestem usatysfakcjonowany osiągniętym wynikiem. Oczywiście pojawiają się małe niedociągnięcia, które należy usunąć, ale po to się właśnie szkolimy. Żołnierze podczas szkolenia poligonowego, mimo niesprzyjających warunków pogodowych radzą sobie naprawdę bardzo dobrze. Wykazują wysoki hart ducha oraz odpowiednie przygotowanie bojowe. Wszystkie zakładane cele szkoleniowe są realizowane bez większych problemów. Dowódcy wymagają od swoich podwładnych wykazania się wiedzą i umiejętności, które nabywali podczas wcześniejszego szkolenia” – powiedział kapitan Damian Ostapiak, szef sztabu dywizjonu artylerii samobieżnej.


Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka