WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
 Kolejny tydzień szkolenia nad morzem
13.03.2018

W kolejnym tygodniu szkolenia na usteckim poligonie pogoda nadal nie rozpieszczała żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

 

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czekały ich pewne ograniczenia, jednak intensywność szkolenia nie zmalała. Obsługi przeciwlotniczych samobieżnych zestawów artyleryjsko – rakietowych ZSU-23-4  „Biała” wykonały strzelania do celów powietrznych oraz nawodnych, w tym także w warunkach ograniczonej widoczności. Dodatkowo swoje zadania na usteckim poligonie wykonywały śmigłowce Mi-24, których loty wykorzystane były do szkolenia przez żołnierzy pancernej brygady.


W tym tygodniu przypadało też święto kobiet. Dowódca Zgrupowania poligonowego pułkownik Marek Śmietana na spotkaniu okolicznościowym z żołnierzami - kobietami podziękował im za służbę oraz złożył serdeczne życzenia. Każda z pań z okazji swojego święta, oprócz życzeń, otrzymała także symbolicznego kwiatka.  Po spotkaniu niestety nie było czasu na świętowanie. Dla kobiet - żołnierzy, zarówno na poligonie, jak i podczas codziennej służby nie ma taryfy ulgowej. Panie wróciły do swoich obowiązków i realizacji zadań szkoleniowych.


Dowódca dywizjonu podpułkownik Piotr Jaraczewski na apelu dywizjonu przeciwlotniczego również złożył życzenia wszystkim kobietom, które szkolą się na poligonie nad morzem. Panie od dowódcy i żołnierzy dywizjonu także otrzymały kwiaty.  Po tak miłym akcencie realizacja zadań tego dnia z całą pewnością przychodziła o wiele łatwiej.


Miniony tydzień przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej zakończyli sobotnią realizacją marszu kwartalnego. Żołnierze, z dowódcą dywizjonu na czele, maszerowali na dystansie dwudziestu kilometrów, z ciężkim plecakiem, bronią oraz wyposażeniem indywidualnym, jakie posiada każdy żołnierz. Na trasie czekało na nich wiele niespodzianek.  Napotkali na przeszkody w postaci terenu skażonego, a także musieli zmagać się z atakiem przeciwnika naziemnego i powietrznego. Pomimo zmęczenia  i delikatnych otarć zakończenie marszu było bardzo przyjemne, ponieważ kobiety -żołnierze pamiętały o Dniu Mężczyzn i każdy z panów otrzymał mały upominek.


Kolejny tydzień szkolenia minął efektywnie. Przeciwlotnicy z pancernej brygady są gotowi na dalsze szkolenie. Liczymy na zapowiadaną poprawę pogody, która umożliwi wykonanie wszystkich zaplanowanych strzelań.

Tekst: ppłk Piotr Jaraczewski, kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: żołnierze dplot 10BKPanc