WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
IRBIS-18 sprawdzian żagańskich łącznościowców
14.03.2018

Funkcjonalność, ergonomia i praktyczność stanowiska dowodzenia dywizji, to przymiotniki, które sprawdzane były przez żołnierzy 11 batalionu dowodzenia podczas realizacji zadań, w trakcie ćwiczenia taktyczno-specjalnego pk. IRBIS-18.

Ćwiczenie pk. IRBIS-18 rozpoczęło się 12 i trwać będzie do 15 marca br.. W trakcie ćwiczenia sprawdzone zostało zgranie żołnierzy oraz funkcjonalność elementów składowych tworzących Zapasowe Stanowisko Dowodzenia (ZSD) dowództwa dywizji oraz Bazowy Węzeł Łączności (BWŁ), podczas rozwijania, eksploatacji i przemieszczenia. Ponadto sprawdzono prawidłowość funkcjonowania oraz działania systemów łączności w różnych lokalizacjach i na różnych odległościach, a także funkcjonowanie obrony i ochrony tych elementów.


11 batalion dowodzenia (11bdow) to jednostka wyposażona w bardzo nowoczesny sprzęt. Na wyposażeniu batalionu znajdują się terminale satelitarne, stacje radioliniowe, radiostacje cyfrowe czy aparatownie teleinformatyczne, które pozwalają zapewnić sieć komunikacji niejawnej na stanowiskach dowodzenia.


Ich praca nigdy nie jest eksponowana, jednak nikt, kto chodź trochę zna się na wojskowości, nie jest w stanie przecenić wartości, jaką stanowią specjaliści z batalionu dowodzenia. To dzięki nim, możliwe jest właściwe działanie stanowisk dowodzenia a dowódca dywizji może wydawać rozkazy i dyspozycje podległym mu jednostkom wojskowym.


Mamy zabezpieczyć stanowisko dowodzenia pod każdym względem funkcjonowania: od spania, jedzenia, mycia, po wyposażenie stanowisk pracy, zabezpieczenie transportu, ochrony i obrony a przede wszystkim sytemu łączności, czyli zapewnienia dowodzenia wojskami dla dowódcy dywizji”.- wylicza ppłk Dariusz Lesiuk dowódca 11bdow.W trakcie ćwiczenia żagańscy łącznościowcy z 11bdow, kilkukrotnie zmieniali miejsce rozwinięcia stanowiska dowodzenia. „Każde takie działanie związane jest z ogromnym wysiłkiem organizacyjnym. Oczywiście mamy określone procedury, normy i czasy, które zmuszeni jesteśmy przestrzegać oraz zadania, które musimy bezwzględnie wykonać. Każdy element biorący udział w ćwiczeniu od grupy rekonesansowo-przygotowawczej, poprzez węzeł łączności oraz grupę zabezpieczenia ma do wykonania ogromną pracę, którą możemy sprawdzić i w razie konieczności doskonalić”. – tłumaczy mjr Bartosz Wirski, zastępca dowódcy-szef sztabu 11bdow.

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło