WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Kwietniowa rocznica
10.04.2018

10 kwietnia, w kolejną rocznicę Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej żagańscy żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) uczcili pamięć ofiar tamtych wydarzeń stając do apelu pamięci.

Katyński akt ludobójstwa, dokonany na rozkaz Stalina wiosną 1940 roku na tysiącach polskich jeńcach wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach zagłady i więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy oraz rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zgromadziły w Żaganiu wielu, dla których te karty historii nie pozostają bez znaczenia.


Pierwszym aktem pamięci wydarzeń z kwietniowych kart historii było zapalenie zniczy pod pomnikiem generała broni Tadeusza Buka, usytuowanego przy głównej bramie żagańskiego kompleksu koszarowego.

Także prawie 300 żołnierzy Czarnej Dywizji przebywających w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, biorących udział ćwiczeniu dowódczo sztabowym BÓBR-18 uczcili minutą ciszy pamięć tamtych kwietniowych wydarzeń.


Główne uroczystości odbyły się jednak na dziedzińcu Pałacu Książęcego. W jednym szeregu, prócz żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła stanęli również przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, reprezentanci służb mundurowych oraz młodzież żagańskich szkół.


W obecności asysty i kompanii honorowej wystawionej przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej odczytano apel pamięci, a dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń oddano salwę honorową. Podobne uroczystości o równie podniosłym charakterze miały miejsce w pozostałych garnizonach 11LDKPanc, w tym w również w stolicy Ziemi Lubuskiej, Gorzowie Wielkopolskim.


Innym symbolicznym dowodem pamięci kwietniowych wydarzeń jest także sztafeta żołnierskich serc, która dzisiaj właśnie, już po raz ósmy startuje ze Spały, a kończy się w Żaganiu. Jest ona poświęcona generałowi broni Tadeuszowi Bukowi, który z dumą przez lata służby nosił czarny naramiennik. Ten kilkusetkilometrowy bieg, to nie tylko wysiłek sportowy. Podczas tego trwania w szkołach, placówkach oświatowych odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących w formie spotkań środowiskowych, akademii i uroczystych apeli. To swoista lekcja historii i patriotyzmu.

Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło