WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
75 lat od Krwawej Niedzieli
12.07.2018

W środę, 11 lipca, pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej upamiętniającym ofiary Rzezi Wołyńskiej w Żarach żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej oddali hołd zabitym Polakom.

Na cmentarzu komunalnym w Żarach, dokładnie w południe rozpoczęła się uroczystość uczczenia pamięci ofiar sprzed 75 lat, ofiar tak zwanej Krwawej Niedzieli. W uroczystości wzięli udział kombatanci, mieszkańcy Żar, przedstawiciele władz oraz żołnierze z 34 BKPanc.
 
 
„Przyszli w nocy, do 99 miejscowości – wszędzie tam gdzie mieszkali Polacy. Mieli jeden cel – wszyscy mają zginąć. Mordowali w najbardziej okrutny i bestialski sposób – dorosłych i dzieci, kobiety i mężczyzn, starych i młodych. Tak 11 lipca 1943 roku wyglądał pogrom Polaków zwany dziś „Krwawą Niedzielą. I dziś właśnie stajemy przy Krzyżu Wołyński by po 75 latach od tragicznych wydarzeń przywołać pamięć o ofiarach tych okrutnych mordów. Trudno sobie wyobrazić, że tak bezwzględnego czynu może dokonać człowiek, a jednak dokonali tego ludzie, podżegani przez przywódców spod znaku UPA. W tym miejscu należy podkreślić, że było wielu Ukraińców, którzy Polakom pomagali a za te pomoc również ginęli. Ukraińskie ludobójstwo 200 tysięcy Polaków było najokrutniejszym z możliwych. Do dziś jest ono nie osądzone i najbardziej zakłamywane” - mówił Józef Tarniowy, prezes Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach.
 
 
Po odczytaniu Apelu Pamięci, kompania honorowa pod dowództwem ppor Marcina Bachurskiego wykonała salwę honorową na cześć bestialsko pomordowanych Polaków. Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów pod krzyżem przez przedstawicieli władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz zaproszone delegacje.
 
 
 
Zdjęcia, tekst: ppor. Magdalena Czekatowska