WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 20 stycznia 2019 r.
W blasku pochodni
06.08.2018

W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, w godzinach wieczornych, żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli na Placu Żołnierzy Poległych w Polskich Kontyngentach Wojskowych, aby uczcić pierwszy dzień obchodów Święta pancernej brygady.

Uroczysty capstrzyk był zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń. O godzinie szesnastej, w Klubie Wojskowym żołnierze oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę falerystyczną dotyczącą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Była to również doskonała okazja do rozmów, rozważań oraz wspomnień.
 
Koncert Orkiestry Wojskowej oraz zaproszonych solistów to czas zadumy. Każdy z obecnych, wsłuchany w muzykę i słowa znanych wszystkim wojskowych pieśni i piosenek, miał okazję przenieść się na chwilę w czasie. Niejednemu z przybyłych gości zakręciła się w oku łza. Czas spędzony na koncercie był okazją do przypomnienia sobie o wydarzeniach historycznych tak ważnych dla wszystkich Polaków.
 
Uroczysty capstrzyk bezpośrednio poprzedziła Msza Święta, po zakończeniu której wszyscy obecni na uroczystości udali się na Plac Żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej Poległych w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Tam pod pomnikiem i tablicami pamiątkowymi miała miejsce dalsza część obchodów. Wprowadzenie kompanii honorowej, złożenie meldunku dowódcy, zaśpiewanie Hymnu Państwowego, któremu towarzyszyło podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt – tak rozpoczął się wieczór tego dnia.
 
Dowódca pancernej brygady, generał brygady doktor Dariusz Parylak, przywitał przybyłych na capstrzyk, zwracając się do nich słowami: Tradycyjnie, od wielu lat zbieramy się w tym szczególnym dla Nas miejscu, aby oddać hołd twórcom Państwa Polskiego. Aby oddać świadectwo Naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków. Pochylamy wojskowe sztandary, czcząc pamięć żołnierzy poległych na polach bitew. Dzisiejsze spotkanie, przypadające w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest doskonałą okazją, żeby podziękować wszystkim żołnierzom, weteranom i kombatantom, którzy walcząc na wielu frontach, upominali się o prawo Ojczyzny do suwerenności. Dlatego My, żołnierze, chylimy czoła przed tymi, którzy są wśród Nas i tymi, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski. Dziękujemy im za to, że dziś możemy żyć w wolnym kraju.
 
Podczas dalszej części Uroczystego Capstrzyku żołnierze oraz zaproszeni goście mogli obserwować zmianę warty honorowej oraz wysłuchać odczytu Apelu Pamięci. Następnie wyznaczone delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi bohaterską śmierć dwóch żołnierzy z pancernej brygady. Porucznik Łukasz Kurowski oraz kapral Hubert Kowalewski ponieśli śmierć w walce o wolność i demokrację podczas misji w Islamskiej Republice Afganistanu. Ci dwaj żołnierze zginęli służąc z oddaniem Ojczyźnie. Nie są już obecni w szeregach żołnierzy świętoszowskiej jednostki, ale pamięć o nich wciąż trwa.
 
Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich zebranych był pokaz sztucznych ogni, który zakończył pierwszy dzień obchodów Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
 
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak