WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Środa, 21 listopada 2018 r.
Nietypowe współzawodnictwo
13.09.2018

Praca z mapą dla żołnierzy dowództwa Czarnej Dywizji oraz dowódców jednostek podległych, to mantra związana z planowaniem ćwiczeń i treningów sztabowych.

Tym razem oficerowie i podoficerowie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej podczas marszu kwartalnego prócz topograficznego rzemiosła doskonalili się też w nieco odmienny sposób.
 
To właśnie marsz na orientację, strzelanie z pistoletu wojskowego, obsługiwanie łodzi saperskiej, czy wędkowanie spławikowe stanowiły rozegrane w czwartek, 13 września br. konkurencje zawodów użyteczno – bojowych. Celem tego szkoleniowego przedsięwzięcia jest popularyzacja i upowszechnianie współzawodnictwa oraz integracja kadry dowództwa. Służy ono również wymianie doświadczeń i wniosków z realizacji szkolenia programowego.
 
 
 
Podzieleni na osiem kilkunastoosobowych grup żołnierze przystąpili do tego szkoleniowego przedsięwzięcia już od wczesnych godzin. O siódmej rano na stawach pobliskich Gryżyc po uprzednim losowaniu stanowisk rozpoczęło się wędkowanie. W tej konkurencji liczyła się oczywiście waga złowionych ryb. Jak na utrzymaną w sportowym duchu rywalizację przystało, złowione okazy, po zważeniu wypuszczano na powrót do wody.
 
 
Tuż nieopodal przy kolejnym z akwenów trwała konkurencja obsługiwania łodzi saperskiej. Na sygnał sędziów ubrani w kapoki zawodnicy pięcioosobowych grup pokonują dystans wyznaczony unoszącą się na wodzie boją. Dotarcie do niej, to dopiero połowa dystansu. O czasie decyduje sprawny nawrót, precyzja sternika oraz siła mięśni i synchronizacja pozostałej czwórki wioślarzy.
 
 
Prócz konkurencji wodnych jednocześnie odbywają się dwie pozostałe dyscypliny. Wyposażeni w mapki terenu żołnierze, po uprzedniej orientacji topograficznej rozpoczynają marsz spod przyległego do kompleksu koszar Skweru Czołgisty, docierając do kolejnych punktów kontaktowych, wyznaczonych na otrzymanych szkicach.
 
 
Wytyczona trasa wiedzie przez strzelnicę, gdzie odbywa się kolejna, tym razem strzelecka rywalizacja z pistoletu wojskowego. Po oddaniu trzech próbnych strzałów do tarczy 23P, kolejnych pięć stanowi łączną ocenę punktową. Rzecz jasna liczy się tu uzyskanie jak największej liczby trafień, oczywiście w pożądane dziesiątki.
 
 
Po kilkugodzinnym współzawodnictwie wyłoniono najlepszych z najlepszych, którzy uhonorowani zostali wręczeniem z rąk dowódcy dywizji pamiątkowych pucharów oraz dyplomów.
 
 
Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera, st. chor. sztab. Rafał Mniedło