WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Niezwykły dar
10.10.2018

Podczas odprawy starszych podoficerów dowództw jednostek wojskowych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

W odprawie, która odbyła się 10 października br w Żaganiu, oprócz starszych podoficerów z jednostek Czarnej Dywizji uczestniczył także, starszy chorąży sztabowy Andrzej Grażul, z zespołu starszego podoficera dowództwa z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz starszy chorąży sztabowy Piotr Maciejewski, dziekan korpusu podoficerów zawodowych Wojsk Lądowych.
 
 
Odprawę rozpoczęło przekazanie, przez starszego chorążego sztabowego Andrzeja Grażul pamiątek związanych z 1 Polską Dywizją Pancerną, dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, które znajdą się w ekspozycji Sali Tradycji Czarnej Dywizji.
 
 
Przekazanymi pamiątkami był hełm oraz okulary kuriera motocyklowego oraz egzemplarz „Dziennika Żołnierza 1 Dywizji Pancernej” z 31 marca 1945 roku, wydanego w Holandii.
 
 
- Cieszę się, że są tacy ludzie jak Pan, którzy pielęgnują pamięć o naszych poprzednikach. Przekazane dzisiaj pamiątki, które znajdą się na wystawie, będą mogli zobaczyć wszyscy odwiedzający nasze muzeum, które wpisało się na stałe w mapę muzealną zachodniej Polski. - dziękował za przekazane pamiątki dowódca Czarnej Dywizji, generał dywizji Stanisław Czosnek.
 
Tekst i zdjęcie: st.chor.sztab. Rafał Mniedło