WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 20 stycznia 2019 r.
Uroczysty capstrzyk w Afganistanie
05.11.2018

W bazie BAF Bagram w Afganistanie w dniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych odbyły się uroczystości poświęcone poległym żołnierzom w Afganistanie.

W uroczystościach uczestniczył Lieutenant General Richard Cripwell – zastępca dowódcy Resolute Support Mission. W kaplicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) odprawiona została Msza Święta, którą celebrował kapelan VIII zmiany PKW, ksiądz kapitan Przemysław Tur.
 
 
Po zakończonej liturgii Dowódca PKW w związku z zakończeniem przez generała Cripwella służby w Afganistanie wyraził podziękowanie za dotychczasową współpracę oraz świadectwo życzliwości dla Polskiego żołnierza. Jednocześnie w imieniu wszystkich żołnierzy kontyngentu wręczył generałowi husarza na koniu.
 
 
Następnie na placu apelowym przy zapalonych pochodniach odbył się uroczysty capstrzyk podczas, którego odczytano nazwiska poległych żołnierzy w Afganistanie. Każdemu wyczytanemu żołnierzowi zapalono znicz.
 
 
Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Piotr Kaczmarek w czasie swojego wystąpienia powiedział: „Spotykamy się w szczególnym i ważnym dla każdego chrześcijanina momencie – okresie pamięci o naszych zmarłych. Jest to czas zadumy oraz modlitwy poświęconej, tym którzy odeszli od nas na wieczną wartę. Podczas dzisiejszego uroczystego capstrzyku, w tym szczególnym miejscu pamiętamy o naszych towarzyszach broni, którzy niosąc pomoc i nadzieję na lepsze jutro, polegli na afgańskiej ziemi. Wyrazem naszej wdzięczności o każdym poległym żołnierzu niech będzie zapalony symboliczny płomień pamięci.”
 
 
Po zakończonych uroczystościach dowódca Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego zaprosił uczestników capstrzyku na polski poczęstunek.
 
Tekst: mjr Tomasz Rylich
Zdjęcia: st. chor. szt. Zbigniew Wojdak