WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Szkolenie pełna parą
05.12.2018

Przełom listopada i grudnia to czas intensywnego i zróżnicowanego szkolenia Wielkopolskiej Brygady. Pomimo iż, okres świąteczny tuż tuż, to 17WBZ nie zwalnia tempa i w pełni wykorzystuje potencjał i możliwości dostępnych obiektów szkoleniowych.

Jednym z głównych kierunków, na którym odbywa się szkolenie to pas taktyczny Trzemeszno Lubuskie, gdzie pododdziały 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) wykonywały skomplikowane strzelania sytuacyjne w dzień oraz w warunkach ograniczonej widoczności.
 
 
Żołnierze 7bSKW realizowali zadania ogniowe z każdego etatowego środka ogniowego. "Celem zajęć było sprawdzenie umiejętności dowódczych w zakresie skutecznego i precyzyjnego stawiania zadań i komend ogniowych. Moi żołnierze zadanie to wykonali na ocenę bardzo dobrą, niszcząc wszystkie cele. Po zajęciach przyjdzie czas, aby omówić także kwestie poza strzeleckie oraz wyciągnięcie wniosków w jaki sposób poprawić efektywność realizacji zadań. Proces szkolenia jest procesem ciągłym." – relacjonował kapitan Piotr Sromala.
 
 
 
Na innym kierunku, na oddalonym ok. 10 km placu ćwiczeń inżynieryjno-saperskich TURSK, instrukt5bUP sierż. Arkadiusz Dużyja prowadził zintegrowane zajęcia doskonaląc drużyn zsaperyzowanych. Zajęcia obejmowały wykonywanie węzłów saperskich, uzbrajanie lontu detonującego oraz przygotowywanie materiałów wybuchowych do wysadzania metodą bezspłonkową. Efektem końcowym szkolenia było sporządzenie elektrycznej sieci wybuchowej.
 
 
 
„W zadaniach saperskich nie ma miejsca na błąd, dlatego realizując szkolenie dbamy o detale, o każdy szczegół, nie ma mowy o rutynie.” – komentuje instruktor sierż. Dużyja.
 
 
 
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel