WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Rotacja czołgistów w Thun
06.12.2018

W miniony piątek żołnierze z 1 batalionu czołgów wrócili ze Szwajcarii, gdzie szkolili się na symulatorach. Nie oznacza to jednak, że szkolenie w Thun dobiegło końca. Kolejna grupa żołnierzy udała się, aby doskonalić swoje umiejętności.

W ostatnim kwartale 2018 roku szkolenie czołgistów w Szwajcarii, w centrum symulatorów Mechanised Training Center (MTC), trwa od połowy października do końca grudnia. W tym czasie wielu żołnierzy zostanie dokładnie przeszkolonych, zdobywając tym samym wiedzę oraz doskonaląc swoje umiejętności na zajmowanych stanowiskach.
 
 
Kierowcy, ładowniczy i działonowi spędzają długie godziny w kabinach symulatorów po to, aby w przyszłości, podczas realnego działania, nie popełniać błędów, a otrzymane zadania wykonywać na jak najwyższym poziomie. Centrum posiada bardzo bogatą bazę szkoleniową. Atrybutem znajdujących się na jego wyposażeniu, symulatorów jest wysoki realizm podczas wykonywania zadań taktycznych i ogniowych, a także możliwość analizy i wyciągania wniosków ,,na gorąco”. Podczas ostatniego tygodnia szkolenia kompania zużyła ponad dwa tysiące sztuk amunicji.
 
 
Gdyby tę ilość rozłożyć na szkolenie poligonowe, to zajęłoby to kompanii kilka lat. Świętoszowscy pancerniacy do Thun jeżdżą co roku i za każdym razem zajęcia przynoszą wymierne efekty, co ma odzwierciedlenie w codziennej służbie i wynikach osiąganych podczas szkolenia. Żołnierze uczą się także współpracy, załogi mają możliwość zgrania się i dopasowania. Przydatna jest sprawność i szybkość ładowniczego, celne oko działonowego, precyzja i zwinność kierowcy oraz czujne oko dowódcy. Na zakończenie szkolenia każda z załóg jest poddana ocenie.
 
 
Ponadto odbywają się zawody, których celem jest wyłonienie najlepszej załogi wśród obecnych na szkoleniu. W ich trakcie sprawdzane są umiejętności każdego członka załogi. Liczy się czas oraz precyzja w wykonywaniu zadań ogniowych. Załogi rywalizują między sobą. Każda sekunda może zaważyć na wygranej.
 
 
Po zawodach czołgiści wracają do Polski, gdzie oczywiście będą się szkolić na otwartych terenach poligonowych. A do Szwajcarii, z większym bagażem doświadczeń, być może powrócą w przyszłym roku.
 
 
Tekst i zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak