WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.
Polsko - niemiecka współpraca
06.12.2018

Kilkudziesięciu kawalerzystów z pancernej brygady wraz z 10 czołgami Leopard oraz pojazdami logistycznymi, 26 listopada 2018 roku, pokonało dystans czterystu kilometrów, aby przez kilkanaście dni szkolić się ramię w ramię z żołnierzami z sojuszniczej

Dwutygodniowe polsko - niemieckie ćwiczenie pod kryptonimem „Griffin Sword” odbywa się na poligonie Jagerbruck, w okolicy miejscowości Viereck. Bierze w nim udział kompania czołgów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Polscy czołgiści szkolą się z żołnierzami z 41 Brygady Zmechanizowanej ze sztabem Neubrandenburgu. Podczas ćwiczenia Griffin Sword pododdziałem dedykowanym do szkolenia dla świętoszowskiego 1 batalionu czołgów jest 411 batalion zmechanizowany, który stacjonuje w m. Viereck. To właśnie ci żołnierze poznają się wzajemnie, wspólnie wykonują zadania, wymieniają się doświadczeniami i posiadaną wiedzą. Ćwiczenie, które obecnie odbywa się na terenie Niemiec jest rozpoczęciem kolejnego etapu międzynarodowej współpracy. W ramach podniesienia poziomu interoperacyjności, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przejmuje projekt Cross Attachment od 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie zdolności do prowadzenia wspólnych szkoleń, ćwiczeń, a w efekcie końcowym, do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
 
 
12 grudnia 2018 roku, w obecności najwyższych dowódców armii polskiej i niemieckiej, podpisany zostanie dokument, który jednocześnie będzie planem współpracy w ramach programu Cross Attachment na kolejne lata. Od tej chwili przez najbliższe miesiące i lata, wspólne szkolenia i ćwiczenia polskich i niemieckich żołnierzy, będą odbywały się na terenie obydwu państw. Po podpisaniu dokumentów o zawarciu współpracy, zebrani będą mogli obserwować pokaz dynamiczny pododdziałów dwóch sojuszniczych armii. Po pokazie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy ze statycznym pokazem sprzętu obu państw.
 
 
Media, które chcą obserwować opisane wydarzenie serdecznie zapraszamy. Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej, numer telefonu, adres email, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: 10bkpanc.rzecznik@ron.mil.pl do 7 grudnia br. (piątek) do godz. 18.00 .
 
Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 12 grudnia br. o godz. 8.30 – przed bramą jednostki wojskowej – GREIFEN KASERNE, PASEWALKER CHAUSSEE 7, 17358 TORGELOW, NIEMCY.
Kontakt:
- Szef Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej, major Wiktor Kotlarz, tel. 502468397
- Oficer Prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kpt. Katarzyna Sawicka, tel. 605248261
- ppłk Thomas Kolatzki, tel. 00493341581520, email: thomaskolatzki@bundeswehr.org