WSzW Wrocław BIP
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 20 stycznia 2019 r.
Służba przygotowawcza w Hetmańskiej Brygadzie
11.01.2019

To prócz przysięgi wojskowej jedno z najważniejszych wydarzeń w żołnierskim życiu młodych ludzi, którzy od 7 stycznia w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej pełnią służbę przygotowawczą. Na placu apelowym Hetmańskiej Brygady wręczono elewom broń.

Czwartek 10 stycznia dla żołnierzy służby przygotowawczej z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania był dniem szczególnym. To właśnie dziś nastąpiło uroczyste wręczenie broni, którego dokonał dowódca brygady płk dypl. Dariusz Lewandowski.
 
 
Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złożył dowódcy, szef sztabu brygady ppłk Ireneusz Ignasiak. Po podniesieniu flagi państwowej dowódca zwrócił się do żołnierzy.„Dziś, za chwilę wydarzy się w waszym życiu coś szczególnego. Otrzymacie broń – wasz atrybut. Jednak z tą bronią otrzymujecie też potężnych kawał odpowiedzialności i zaufania. Macie cztery miesiące, aby ją poznać i nauczyć się jej obsługi. Ale to tylko niewielki ułamek tego, co musicie opanować w trakcie szkolenia. Widzę pełną determinację i cieszy mnie to. Wiedzę jaką tu zdobędziecie przekażą wam najlepsi pancerniacy w wojsku polskim. Wykorzystajcie ten czas dobrze! Przed wami cztery miesiące trudnego i wymagającego szkolenia. Życzę wytrwałości”.
 
 
Po krótkim wystąpieniu płk. Lewandowskiego nastąpiło uroczyste wręczenie broni. Symbolicznie z rąk dowódcy otrzymało ją czterech żołnierzy:
szer. elew Aleksander Czaja
szer. elew Wojciech Bać
szer. elew Stanisław Marduła
szer. elew Maciej Jurasz
 
 
Przed żołnierzami służby przygotowawczej cztery miesiące intensywnego szkolenia. Dla tych, którzy będą chcieli związać się z mundurem na dłużej, otworzy się także możliwość wstąpienia do służby zawodowej. Dzisiejszy apel był również okazją do wręczenie tytułów honorowych trzem żołnierzom Hetmańskiej Brygady. Młodszy chorąży Jacek Urbaniak, starszy kapral Adrian Jurczak i starszy kapral Remigiusz Oflinda otrzymali z rąk dowódcy brygady tytuł honorowy Zasłużony Żołnierz RP z odznaką III stopnia. Hetmańczykom gratulujemy, a młodym żołnierzom - elewom życzymy powodzenia i wytrwałości.
 
Zdjęcia, tekst: por. Magdalena Czekatowska