WSzW Wrocław BIP
BARWY I SYMBOLE
Czwartek, 13 grudnia 2018 r.

 

Tradycje 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej wiążą się z heraldyką i symboliką nawiązującą do wspaniałej historii oręża Wojska Polskiego. Żołnierzom zawsze towarzyszył biały orzeł , a także elementy identyfikacyjne poszczególnych oddziałów wyróżniające je wśród pozostałych. Żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej są szczególnie dumni i uprzywilejowani gdyż mogą poszczycić się noszeniem na lewych rękawach swoich mundurów takich samych oznak jakie 70 lat temu nosili żołnierze generała Maczka. Największe korporacje i rekiny biznesu zabiegają dla swoich firm o logotypy łączące w sobie tradycje, lojalność i prostotę. A jeżeli dołoży się do tego bohaterstwo, poświęcenie oraz dumę powstaje wyjątkowy symbol, który nie jest już tylko wyróżnikiem. Staje się czymś więcej …

 

Oznaka na rękaw

 

Oznaka rozpoznawcza dywizji noszona jest przez kadrę i żołnierzy na lewym rękawie munduru. Posiada ona formę stylizowanego czarnego skrzydła husarskiego składającego się z 13 piór oraz z szyszaka umieszczonego w okrągłej tarczy z tłem pomarańczowym. Kolory czarny i pomarańczowy symbolizują wojska pancerne. Wzorowana jest na oznace rozpoznawczej 1. Dywizji Pancernej zatwierdzonej w Dzienniku Rozkazów Naczelnego Wodza i Ministra Spraw Wojskowych nr 4 z 11 sierpnia 1942 r. poz. 29. Projektantem odznaki był rotmistrz S. Glasser. Występuje w dwóch wersjach: do munduru galowego i wyjściowego oraz do munduru polowego. Wprowadzono ją do użytku dywizji 12 września 1991 r. Wymiary: 41 x 79 mm.


                                       


Proporczyk na beret

Proporczyk na beret wykonany jest z metalu w kształcie równoległoboku z wycięciem do skrzyżowania przekątnych. Pokryty jest emalią w barwach dywizji - kolor czarny z pomarańczowym trójkątem. Wzorowany na proporcu Kwatery Głównej 1 Dywizji Pancernej. Noszony był na berecie wojsk pancernych. Do 11 LDKPanc wprowadzony został 12 września 1992 r. z okazji Święta Dywizji połączonego z przejęciem tradycji oddziałów i pododdziałów 1 Dywizji Pancernej. Wymiary: 15 x 45 mm.


Odznaka honorowa

Odznaka została wprowadzona w końcu 1989r. z okazji 45 rocznicy formowania dywizji. Była to jedna z pierwszych ustanowionych odznak w Wojsku Polskim. Jej projekt nawiązuje do odznaki 1 Dywizji Pancernej. Odznaka przedstawia złote koło zębate, na którym umieszczono liczbę "11" w kolorze żółtym, oznaczającą numerem dywizji. Na koło i liczbę nałożono odznakę 1 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka - w postaci czarnego skrzydła husarskiego, umieszczonego w okrągłej tarczy z tłem pomarańczowym. W otoku okrągłej tarczy znajduje się napis: "Wiedeń - 1683 Jan III Sobieski". Odznaka ma trzy klasy: złotą, srebrną i brązową. Projekt odznaki opracował ówczesny dowódca dywizji - obecnie gen. broni Zygmunt Sadowski, a wykonał Ryszard Welgryn z Częstochowy. Wymiary odznaki: 49 x 29mm. Obok odznaki pamiątkowej występuje też miniaturka tej odznaki o wymiarach: 22,5 x 8,5mm.